2020 - Sosyal Sorumluluk Operasyon Grubu Toplantısı

  • Sosyal Sorumluluk Operasyon grubu 2020 yılında toplamda 6 adet toplantı gerçekleştirmiştir.
  • 6 Şubat 2020 tarihinde yapılan toplantıda Sosyal Sorumluluk Operasyon Grubu’nun geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği “Akran Eğitimi”nin bu yıl da devam ettirilmesine karar verildi.
  • 24 Şubat 2020 tarihinde yapılan toplantıda Akran Eğitimleri”nin 28 Mart 2020 Cumartesi günü Yaşar Üniversitesinde yapılmasına karar verildi. Akran eğitiminden sonra eğitimi alan öğrencilerin temiz enerji, enerji verimliliği, alternatif enerji konularında bilgilerinin artması ve bunu 3 farklı yöntem ile yaygınlaştırmaları kararlaştırıldı. Fakat 15 Mart 2020 tarihi itibariyle ülkemizde yaşanan pandemi kısıtlaması nedeniyle planlanan eğitim gerçekleştirilemedi.
  • Covid-19 nedeniyle ortaya çıkan yeni alışkanlıklar (tek kullanımlık ürünlerin tüketimindeki artış, artan su ve enerji kullanımı) doğrultusunda üniversite gençlerinin farkındalığını artırmak amacıyla 17 – 21 Ağustos 2020 tarihleri arasında bir dizi eğitimle “Sürdürülebilir Sanal Yaz Kampı” projesi gerçekleştirildi. 5 gün boyunca düzenlenen çevrim içi etkinliğe İzmir’in yanı sıra Türkiye’nin farklı illerinden 150’ye yakın üniversite öğrencisi katıldı.
  • Eğitimlerin sonunda 1 Eylül 2020 tarihinde eğitimde verilen bilgileri içeren çevrim içi bir bilgi yarışması gerçekleştirildi, dereceye giren öğrencilere sponsorların katkılarıyla birçok hediye ve katılım sertifikası verildi.  • 12 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda şehrimizde meydana gelen Deprem sonrası yardımların toplandığı depolardan biri olan Kültürpark 3 ve 4 nolu hollerde bulunan deprem yardımlarının tasnifinde ihtiyaç duyulan gönüllü çalışmalarını desteklemek için Yürütme Kurulu Üyeleri’nin Whatsapp iletişim grubu üzerinden verdiği onayla, İzmir Üniversiteleri öğrencilerine çağrı yapılmıştır. Öğrencilerden rıza formu alınıp, bilgilendirici eğitim verilmiştir. Çalışma alanında gönüllüler için çift kat maske, siperlik, eldiven, dezenfektan gibi Covid-19 tedbirleri uygulanmıştır.
  • 12 Kasım 2020 ve 19 Kasım 2020 tarihlerinde gerçekleştirilen toplantılarda 30 Ekim 2020 tarihinde yaşadığımız depremin zararlarını minimuma indirgemeye yoğunlaşarak 21 – 25 Aralık 2020 tarihlerine ‘’Afetlere Hazır Olmak’’ adında sanal kamp yapılmasına karar verilmiştir.
  • 21 – 25 Aralık 2020 tarihleri arasında gerçekleşen ‘Afetlere Hazır Olmak’ eğitim dizisine İzmir’in yanı sıra Türkiye’nin farklı illerinden toplamda 850’e yakın üniversite öğrencisi kayıt yaptırmıştır.