2021 - Engelsiz Üniversite Operasyon Grubu Çalışmaları

                                                              Engelsiz Üniversite Operasyon Grubu Tarafından Yapılması Planlanan Çalışmalar 

 


 • İzmir Üniversiteleri Platformu 2021 dönem başkanlığı olarak İzmir Bakırçay Üniversitesi, Engelsiz Operasyon Grubu ile her ayın ilk çarşambası İUP üyesi tüm üniversitelerin katılımı ile İzmir Bakırçay Üniversitesi zoom hesabından toplantılar gerçekleştirmiştir ve grubun sekreterya hizmetlerini yürütmüştür.  

   

   

   İzmir Bakırçay Üniversitesi 2021 yılı Dönem Başkanlığında, Engelsiz Üniversite Operasyon grubunda gerçekleştirilen faaliyetler;

   

  1. İzmir depremi sonrası engellilerin deprem farkındalığı konusunda 25 Nisan 2021 de “Deprem ve Engellilik” Çalıştayı AFAD işbirliği ve katkısıyla online olarak gerçekleştirildi. Çalıştay, Bakırçay Üniversitesi youtube sayfasından canlı yayın olarak yayınlanmıştır.

  2. Çalıştay sırasında katılımcılara Deprem ve Engellilik Farkındalığı Değerlendirme Anketi uygulandı.

  3. 10-11 Kasım 2021 tarihinde İzmir Bakırçay Üniversitesi “Akıllı Üniversite Çalıştayı” içerisinde Engelsiz Üniversite Paneli gerçekleştirildi. Tüm İzmir Üniversitelerinden uzmanların katılımı ile panel hibrit olarak Bakırçay Üniversitesi youtube hesabından canlı yayınlandı.

  4. Akıllı Üniversite İdeathon’unda İçerik erişilebilirliği ve engelsiz üniversite alanlarında fikir yarışması düzenlendi.

  5. 2020 yılında tüm İzmir Üniversitelerinde öğrenim gören engelli öğrencilerimizle yapılandırılmış soru formu ile yapılan yapılan görüşmeler nitel araştırma tekniği

  6.  İUP Engelsiz operasyon grubu olarak “Herkes için turizm Derneği” nin yaptığı online bir seminere katılım sağlandı. İUP Engelsiz Operasyon birimimin de katlıları ile “Engelli Seyyahat Klavuzu” hazırlanmıştır.

  Erişim : https://herkesicinturizm.org/engelli-seyahat-kilavuzu/

   

   

  İYTE tarafından İzmir Bakırçay Üniversitesi Başkanlığı’nda planlanan ve süren faaliyetler;

   

      Hibrit eğitim sistemi dolayısıyla Ortak YÖK derslerinin sesli betimleme, alt yazılı olarak engelsizleştirilip üniversiteler arası protokol ile uzaktan eğitim platformlarında derslerin engelsiz erişim ile yayınlanması planlandı. kullanılarak analiz edilmiş ve elde edilen bulgular ve sonuçlar “Pandemi Döneminde Yükseköğretimde Engelli Öğrenci” yazılı ve elektronik olarak kitapçık halinde basılmıştır. Kitapçık Basımını, İzmir Teknoloji Enstitüsü gerçekleştirilmiş ve kitabın dağıtımı yapılmıştır.