2022 - İzmir Ekonomi Üniversitesi

Ana Tema : "Sürdürülebilirlik ve Yeşil Mutabakat"

İzmir Üniversiteleri Platformu Yürütme Kurulu, 2022 yılının ana temasını belirlemek üzere 15 Mart 2022 tarihinde bir araya geldi. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda, yeni dönemin temasının “Sürdürülebilirlik ve Yeşil Mutabakat” olması kararlaştırıldı. İnovasyon, karbonsuz enerji ve yeşil ulaşım gibi birçok çevreci konuda farkındalığı artırmayı, bu alanda Türkiye’ye örnek olacak projeler geliştirmeyi hedefleyen İzmir Üniversiteleri Platformu Yürütme Kurulu, önümüzdeki süreçte yapılacak çalışmalara ilişkin yol haritasını belirledi.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütevelli Heyet Salonu’nda düzenlenen toplantıya; İEÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar, Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Yusuf Baran, İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, İzmir Tınaztepe Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mustafa Güvençer, Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Kaya, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatma Duygu Özel Demiralp, İzmir Bakırçay Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Emin Erbaycu, Kavram Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Dr. Semih Salman, İEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Çiğdem Kentmen Çin, İEÜ Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mehmet Efe Biresselioğlu, ve İzmir Üniversiteleri Platformu Dönem Koordinatörü Doç. Dr. Işık Özge Yumurtacı Hüseyinoğlu katıldı.

AR-GE ENSTİTÜSÜ

İzmir’deki tüm yükseköğretim kurumlarının bir araya gelerek oluşturduğu İzmir Üniversiteleri Platformu, yıl sonuna kadar yapılacak çalışmaları netleştirmek amacıyla bir araya geldi. İzmir Ticaret Odası’ndaki (İZTO) toplantıda; İzmir’de nitelikli ürün ve hizmetlerin geliştirildiği bir ‘Ar-Ge Enstitüsü’ kurulması ve platformun teması olan ‘Sürdürülebilirlik ve Yeşil Mutabakat’ konusunda yapılabilecek iş birliklerini görüşmek adına Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Temsilcisi Louisa Vinton’ın şehre davet edilmesi kararlaştırıldı.

GENÇLERDEN UNUTULMAZ PERFORMANS

İzmir Üniversiteleri Platformu, gençlerin birbirinden etkileyici dans şovlarını sahnelediği, coşku ve heyecan dolu bir gençlik şölenine imza attı. Platformun bu yılki yürütücülüğünü üstlenen İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin (İEÜ) ev sahipliğinde, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında yapılan şölen, izleyicilere keyifli bir akşam yaşattı. Üniversitelerin dans topluluklarında bulunan gençlerin muhteşem performanslarıyla damga vurduğu şölen, katılımcılara görsel bir ziyafet sundu.

VİDEO VE PODCAST ÇALIŞMASI

İzmir Üniversiteleri Platformu, bu yıl üniversite tercihinde bulunacak gençleri İzmir’e çekmek ve toplum genelinde çevre bilincini artırmak hedefiyle video ve podcast atağı başlattı. İzmir’deki 9 üniversitenin rektörleri ve 1 meslek yüksekokulunun müdürü, ‘Üniversite İzmir’de Yaşanır’ sloganıyla kentin ön plana çıkan özelliklerini anlattıkları 40’ar saniyelik videolar çekti. Bu videolar, tüm üniversitelerin sosyal medya hesaplarında ve web sitelerinde yer aldı. Bunun yanı sıra, platformun bu yıl belirlediği ‘Sürdürülebilirlik ve Yeşil Mutabakat’ teması doğrultusunda, her kurumdan alanında uzman öğretim üyelerinin çevre konusunda bilgilendirme ve önerilerinin yer aldığı 8-12 dakikalık podcastler hazırlandı. Bu podcastler de üniversitelerin resmi mecraları ile sosyal medyaları üzerinden on binlerce kişiye ulaştı.

CUMHURİYET ŞÖLENİ

İzmir Üniversiteleri Platformu, Cumhuriyetin 99’uncu yılını ‘şölenle’ kutladı. İzmir’deki üniversitelerde eğitim gören gençlerin müzik ve dans şovlarıyla damga vurduğu gece, izleyenlere unutulmaz anlar yaşattı. Latin danslarından oratoryoya, valsten zeybek oyununa uzanan muhteşem bir seçki sunan öğrenciler, Cumhuriyet coşkusunu en üst noktaya taşıdı. 

İZMİR’DEN TÜRKİYE’YE ÇEVRECİ YARIŞMA

Bu yıl ‘Sürdürülebilirlik ve Yeşil Mutabakat’ temasıyla çalışmalarını sürdüren İzmir Üniversiteleri Platformu, yaratıcı fikirlerin ortaya çıkmasına zemin hazırlamak amacıyla Türkiye geneline açık bir proje yarışması düzenledi. Öğrenciler ve akademisyenler, “Üniversitemde sürdürülebilirlikle ilgili neler yapılabilir” temasıyla hayata geçirilen yarışmada, çevre dostu en iyi projeyi hazırlamak için mücadele etti. Kampüste hayata geçirilmesini istedikleri çevreci fikirleri projeye aktaran katılımcılar, üniversitelere rol model olacak çalışmalara imza attı.

Yarışmanın sonuçlarını öğrenmek için tıklayınız.