İzmir Bakırçay Üniversitesi

Özel Üniversite Standartlarında Bir DEVLET Üniversitesi...

Katma değeri yüksek teknoloji üretme ve uygulamada Türkiye’de öncü rolü üstlenen ve bu alanda toplumun ihtiyaç duyduğu bilgili ve erdemli profesyonelleri yetiştirmeyi ilke edinen bir üniversitedir. Teknoloji alanında proje odaklı yapılanan, ekosistemiyle girişimciliği teşvik eden ve sürdürülebilir bir kurumsal yapıya sahip saygın bir tekno-girişim üniversitesi olmaktır. Üniversitemiz vizyonu dahilinde uluslararası bir tecrübeye sahip araştırma ve güçlü akademik donanıma sahip öğretim elemanlarıyla ve bu akademik altyapıyı profesyonel ortama başarıyla aktarabilen uluslararası bir eğitim ve araştırma kurumudur.

İzmir’in en yeni devlet üniversitesi olarak 5 fakülte, 3 enstitü ve 3 yüksekokula sahiptir. Üniversite rektörlüğü ve merkezi yerleşkemiz olan Seyrek ana yerleşkesinde 104.315 lik alana sahip olan üniversitemiz 53.063  kapalı alanda eğitim öğretim ile araştırma faaliyetleri sürdürülmekte olup kampüsümüz sürekli gelişmektedir.

İzmir Bakırçay Üniversitesinde :

İzmir Bakırçay Üniversitesi 2018-2019 Eğitim Döneminde Dokuz Eylül Üniversitesinin desteğiyle 30 öğrenci ile Tıp Fakültesi akademik eğitimlerine başlamıştır.

Üniversitemizde her bölüm için 35 ve 70 öğrenci kapasiteli derslikler ve bölüm laboratuarı bulunmaktadır. Bunların yanı sıra tüm bölümlerin kullanımı için 150 öğrenci kapasiteli amfi derslikler de mevcuttur. Tüm dersliklerde bilgisayar, projeksiyon cihazı ve kampüs alanında kablosuz internet ağı bulunmaktadır. Açık amfi tiyatro ve geniş yeşil alanlar öğrencilerimiz kampüs yaşamını renklendirecek sosyal olanaklardır. Öğrencilerimizin her türlü bilimsel gelişmeyi takip edebileceği, araştırmalar yapabileceği 1350 m2 lik 350 öğrenci kapasiteli bilgisayar ve internet destekli merkezi kütüphane, Kongre ve sempozyumlar için 800 m2 lik 450 kişilik konferans salonu, spor ve diğer çeşitli aktiviteler için 800 m2  lik 250 kişi izleyici kapasiteli kapalı spor salonu ve 200 m2 alana sahip 40 kişilik fitness merkezi, sanatsal ve kültürel organizasyonun yapılabilecek 700 m2 büyüklüğünde 500 kişilik sergi salonumuz mevcuttur. Fen Edebiyat fakültemizde coğrafya, psikoloji, sosyoloji bilimleri ile donanımlı olmanızın ötesinde sizi iletişim uzmanı, dikkatli bir düşünür, ilgili bir birey ve kültürel sınırları aşan sağlıklı, kişilerarası ilişkiler kuran bireyler olmanıza yardımcı olacaktır. Üniversitemiz büyük düşünürler, harika yazarlar şairler, sanatçılar, girişimciler, bilim insanları veya devlet adamları gibi dünyada değişime liderlik edecek insanlar için bir keşif yeri olacaktır. Bu bizim en önemli motivasyon kaynağımız ve mirasımız olacaktır. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemizde üç bölüm ile öğretim faaliyetlerine başlanmıştır. İktisat, İşletme ve Yönetim Bilişim Sistemleridir. Fakültemizde öne çıkan düşünce genelci olmaktan çok özel tanımlanmış alanlara odaklanılmıştır. Bu bakımdan girişimcilik, uluslararası işletmecilik, ekonomi ve finansman, bilişim ile yönetimi bütünleştiren alanlara öncelik verilmiştir. İktisat ve işletme bölümünün eğitim dili Türkçe’dir. Ancak yabancı dillerini geliştirmeyi arzu eden öğrencilerimize her türlü altyapı imkanı sağlanacaktır. Yönetim bilişimleri sistemleri Bölümü’nün eğitim dili İngilizcedir. İngilizce düzeyi yeterli olmayan öğrencilerimiz ilk yıl Yabancı Diller Yüksekokulunda İngilizce eğitimi almaktadır.
Akademik alanda birçok başarılı bilimsel çalışmanın yer aldığı ve yarıştığı GITMA 2018 World Conference adlı konferanstan Öğretim Üyesi   Akademisyenlerimiz  hazırlamış oldukları “From Descriptive to Predictive Analytics-Turkish Airlines Case Study” başlıklı çalışma Global Information Technology Management Association tarafından 2018 yılının En İyi Çalışma Ödülü’ne layık görülmüşlerdir. Sağlık Bilimleri Fakültemizde fizyoterapi ve rehabilitasyon, hemşirelik ve sağlık yönetimi olmak üzere 3 bölüm yer almaktadır. Adalet Meslek Yüksekokulumuz teoriği ve pratiği içiçe geçtiği bir kurum olarak tasarlanmıştır. Yüksekokul bünyesinde mahkeme salonu oluşturulmuş olup, öğrencilerimiz kuru teorik bilgiye boğmak yerine, onları mahkemeler uygulaması ile de tanıştırarak, yaşayan hukuku tanımalarını sağlayacağız. Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi endüstrinin toplumun gereksinimlerini ve beklentilerini karşılayabilecek ve gelişiminde önderlik yapabilecek evrensel düzeyde niteliklere sahip mühendis ve araştırmacı yetiştirmeyi hedefleyerek 2018-19 eğitim öğretim döneminde Bilgisayar mühendisliği endüstri mühendisliği ve elektrik elektronik mühendisliği bölümlerinde öğrenci almıştır . Üniversitemiz yerleşkesinde öğrenci başına düşen doğal çevre ve fiziki mekan ölçütleri açısından belirlenen uluslararası standartların üzerinde bir akademik mekandır. 1.090   halı sahamız ayrıca voleybol sahamız ve tenis kortlarımız  bulunmaktadır. İzmir Bakırçay Üniversitemiz gerek akademik ve idari kadrosu, gerekse ülkemiz gençliğine sunacağı farklı eğitim atmosferi ile güzel İzmir’imizin yükseköğretimdeki öncü kuruluşu ve gülen yüzü olacaktır. Toplam kalite anlayışı ile yürütülecek eğitim programlarının yanı sıra sportif sanatsal ve kültürel olanaklar sayesinde mesleki yeterlilikler açısından ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücüne farklı bir yaklaşım ile önemli katkıda bulunacaktır. Üniversitemizin bünyesinde oluşturulacak teknokentlerde özellikle sağlık ve biyoteknoloji temalı ürünlerin üretilmesi ve geliştirilmesi ile birlikte AR-GE çalışmaları da yürütülecek, veteriner ve ziraat fakültelerinin açılmasıyla sağlık alanının her alanında katma değer yaratılması sağlanacaktır.


İzmir’in altıncı devlet üniversitesi olan Bakırçay Üniversitesi Özel Üniversite formatında,

ÖZEL BİR DEVLET ÜNİVERSİTESİDİR.

İzmir Bakırçay Üniversitesi