Ege Üniversitesi

Huzurlu Üniversite, Kaliteli Eğitim, Aydınlık Gelecek

Eğitim ve araştırma alanında bölgesel, ulusal ve evrensel gereksinimleri karşılayan mesleki ve kültürel olarak donanımlı, değişime açık, bilimsel düşünceyi yaşam biçimi olarak benimsemiş bireyler yetiştiren; elde ettiği bilgi birikimini toplumun yararına sunan ve temel değerlerine bağlı bir üniversite misyonunu üstlenen Ege Üniversitesi, bilim ve teknolojide öncü, ulusal ve uluslararası alandaki paydaşlar ile güçlü bir işbirliği ve iletişim ağı bulunan, yeşil, sürdürülebilir, erişilebilir ve yaşanabilir bir kampüse sahip, bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel yaşamına katkıda bulunan ve finansal yapısı güçlü bir üniversite vizyonuna sahiptir.

Ege Üniversitesi, Türkiye’nin dördüncü, bölgenin ilk ve en köklü üniversitesi olarak kuruluşundan bu yana, nitelikli ve nicelikli bilgi üretmeye devam etmektedir. 20 Mayıs 1955 tarihinde yayınlanan 6595 sayılı kanunla kurulmuş ve 5 Kasım 1955 tarihinde, eğitim-öğretim hayatına başlamıştır. Öğrenci odaklı bir yaklaşıma sahip Ege Üniversitesi´nde bugün 15 Fakülte, 9 Enstitü, 5 Yüksekokul, 1 Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı, 10 Meslek Yüksekokulu, 6 Rektörlüğe Bağlı Bölüm ve 35 Uygulama ve Araştırma Merkezi bulunmaktadır. 2017 – 2018 öğretim yılı itibarıyla 55.875 ön lisans ve lisans, 9.712 lisansüstü öğrencisi olan Ege Üniversitesi´nde 3125 öğretim elemanı ve 6.879 idari personel bulunmaktadır. 63 yıllık köklü bir geçmişe sahip Ege Üniversitesi’nde 61 öğrenci topluluğu bulunmakta, açık ve kapalı alan etkinlikleri ile yıl boyunca aktif bir kampüs yaşamı sunulmaktadır.

Ege Üniversitesi değişim programları ile (Erasmus, Erasmus+, Mevlana, Farabi) 2004 yılından bu yana öğrenci ve öğretim elemanı değişiminde ilk sıralarda yer almaktadır. Ayrıca, öğrencilerine Çift Anadal Pogramı ve Yan Dal Programı imkanları sunan Ege Üniversitesi uluslararası düzeyde sunduğu kaliteli eğitimi toplumla buluşturmayı hedefleyen bir merkez olarak görev yapan Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi eğitim programları düzenleyerek, Üniversitenin kamu, özel sektör ve uluslararası kuruluşlarla işbirliğinin gelişmesine katkıda bulunmaktadır.

Türkiye’deki büyük üniversite kütüphanelerinden biri olan Ege Üniversitesi Merkez Kütüphanesi`nde; 220.000 cilt kitap, 197.892 elektronik kitap, 46.954`in üzerinde elektronik derginin yanında 61 veri tabanı bulunmaktadır. Kitapların açık raf sisteminde düzenlendiği ve aynı anda 1950 kişinin yararlanabildiği kütüphane kablosuz internet erişimi (Eduroam) olanaklarına da sahiptir. 

Çevre farkındalığını Üniversitenin tüm faaliyetlerinde ön planda tutan, bu yönde çevre aktiviteleri gerçekleştiren, eğitim ve öğretim süresi boyunca ve sonrasında sürdürülebilirlik olgusunu öğrencileri ve çalışanları için yaşam kültürü haline getirmeyi hedefleyen Ege Üniversitesi İzmir’in dördüncü Teknoloji Geliştirme Bölgesi olarak kurulan Ege Teknopark başta yaşam bilimleri ve sağlık alanları olmak üzere İzmir ve Ege Bölgesi’nde diğer paydaşlar ile işbirliği ve sinerji halinde çalışmaktadır.

Ege Üniversitesi 2.000 kişilik kapalı olimpik yüzme havuzu; açık yüzme havuzu; 3.150 kişilik müsabaka salonu, 2 jimnastik salonu, kondisyon salonu ve masa tenisi salonuna sahip büyük spor salonu; 4 açık, 2 kapalı tenis kortu ve antrenman duvarı; 3.000 kişilik tribünlü uluslararası standartlarda atletizm pisti ve standart ölçülerde futbol sahası ve çok amaçlı spor salonlarından oluşan 20 Mayıs Spor Tesisleri; 1.000 kişilik 50. Yıl Spor Salonu; 250 kişilik küçük spor salonu; açık koşu parkuru ve açık spor sahası; 340 m2 fitness salonu, 3 adet 60 m2’lik özel egzersiz odası ve 360m2’lik özel sentetik koşu pistiyle Sağlıklı Yaşam Salonu; 1 adet sentetik çim futbol antrenman sahası; fakülte/yüksekokulların bünyesinde pek çok açık basketbol ve voleybol sahaları; 2,3 km uzunluğunda bisiklet yolları ile spora önem veren bir üniversite konumundadır.

Uluslararası düzeyde sunduğu kaliteli eğitim, teorik ve uygulamalı araştırma faaliyetlerinin yanı sıra, üniversiteyi sanayi ve kamu ile Ar-Ge, inovasyon, girişimcilik, bilgi ve teknoloji transferi konularında buluşturmada geliştirdiği özgün modeli sayesinde Dördüncü Nesil Üniversite anlayışının ülkemizdeki ilk örneklerinden biri olan Ege Üniversitesi’nin bir üyesi olmak ayrıcalıktır.Ege Üniversitesi