İzmir Demokrasi Üniversitesi

Evrensel, milli ve manevi değerler ışığında; ülkemizin ihtiyaç duyduğu donanımlı, kurumsal değerlerimizi sahiplenen, bilimsel etik çizgisinden şaşmadan, yaratıcı ve eleştirel düşünen, alanına hâkim, üstleneceği mesleki ve sosyal sorumlulukları başarıyla yerine getirecek bireyler yetiştirmek; bilim, eğitim ve öğretim alanlarındaki üretimini toplum yararına sunmak; bilim, sanat ve kültürün toplumda yer bulmasında, yaygınlık kazanmasında öncü olmak misyonunu üstlenen İzmir Demokrasi Üniversitesi 20.08.2016 tarihinde kurulmuştur.

Eğitim-öğretim ve araştırma alanlarında yaptığı nitelikli çalışmalarla geleceği şekillendiren bir üniversite olma vizyonu temelinde İzmir Demokrasi Üniversitesi, geleceğe köprü olan bilimsel araştırmalar ile dünyanın lider araştırma üniversiteleri arasında yer almak; eğitim ve öğretim konusunda yenilikçi yaklaşımlarla modern bakış açısını yakalamak; bilimsel, akademik ve kültürel faaliyetlerle akademi ile toplum arasında bir köprü kurarak geleceğin şekillenmesine katkıda bulunmak; milli ve manevi değerlerine bağlı; uluslararası düzeyde saygın ve öncü bir üniversite olmak hedeflerinde yükselmektedir.

İzmir Demokrasi Üniversitesi köklü ve sağlam bir üniversite olma yolunda bazı değerler üzerinde yükselmektedir. Bu değerler şöyle sıralanabilir:

  • Yönetim anlayışı olarak demokratik, katılımcı,
  • Etik değerlere sahip çıkan,
  • Bilimsel bakış açısından ödün vermeyen,
  • Akılcı ve sorgulayan,
  • Eğitim-öğretimde mükemmeliyetçi,
  • Öğrenci odaklı,
  • Kamusal ve sosyal sorumluluğu önemseyen,
  • Milli ve manevi değerleri ön planda tutan,
  • Tecrübeli akademik kadro ile güçlü kökler üzerinde kuruluşundan itibaren kat ettiği yol ile İzmir’in yükselen değerlerinden biridir.

Diş Hekimliği, Eğitim, Fen Edebiyat, Güzel Sanatlar, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler, Mimarlık, Mühendislik, Sağlık Bilimleri ve Tıp Fakültesi olmak üzere toplam on fakülteye; Yabancı Diller ve Sağlık Hizmetleri alanında 3 Meslek Yüksekokulu’na; Fen, Sağlık ve Sosyal Bilimler alanında toplam 3 enstitüde 28 tezli ve tezsiz yüksek lisans ile doktora programlarına sahiptir.

Üniversitemiz bünyesinde araştırma merkezlerimiz tarafından yaşam boyu öğrenme konularına yönelik İngilizce, Farsça, İspanyolca yabancı dilleri, diksiyon, aile danışmanlığı, sosyal güvenlik ve uygulamaları, sağlık hukuku, veri analizi, zumba, yoga, pilates, robotik, kodlama, el sanatları, çocuklar için oyunlarla yaratıcı yazma, sanatla terapi ve yaratıcılık gibi eğitimler verilmektedir.

Öğrencilerimize KYK tarafından burs, öğrenim ve katkı kredisi verilmektedir. Öğrencilerimize farklı birimlerde kısmi zamanlı statüde çalışma olanağı da sunulmaktadır.

Üniversitemizde eğitim-öğretim yılı süresince sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler düzenlenmekte olup üniversitemiz öğrenci toplulukları da bu sosyal ve kültürel faaliyetler kapsamında çeşitli etkinlikler uygulamaktadırlar.

Tüm öğrencilerimize, kaliteli ve uygun fiyata öğle yemeği verilmektedir. Üniversitemiz bünyesinde ihtiyacı olan öğrencilere ücretsiz yemek imkânı da sağlanmaktadır.

Üniversiteye ulaşım karayolu ile; üniversitemizin Fahrettin Altay Meydanı’na yakın olması sebebiyle 172, 200, 7, 887 nolu otobüsler ile sağlanabilmektedir. Üniversitemize mesafe, şehir içinden 500 metredir. Deniz yolu ile; hafta içi her gün öğleden sonra Alsancak, Bostanlı, Göztepe, Güzelbahçe, Karşıyaka, Konak, Pasaport ilçelerinden Üçkuyular Mahallesi’ne seferler mevcuttur. Metro ile; son istasyon Fahrettin Altay’da indikten sonra yürüyerek kampüse ulaşılabilir.

İzmir Demokrasi Üniversitesi