Yaşar Üniversitesi

Yaşar Üniversitesi
Yaşar Üniversitesi; tasarım ve proje uzmanı, insana bilim çerçevesinde duyarlı, etik ve moral değerlere sahip, girişimci, araştırmacı ve estetikle bütünleşmiş yaratıcı bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Türkiye’nin teknoloji üreten ve kullanan insan kaynağı açığının karşılanmasına katkıda bulunan Yaşar Üniversitesi’nin amacı öğrencilerini;

  • zihinsel potansiyelini kolayca işe koşabilen,
  • tasarım ve proje becerisi yüksek,
  • analitik, sistemli ve kurallı düşünebilen,
  • bulduğuyla yetinmeyerek merak eden, araştıran ve sorgulayan,
  • çevreye ve kendi yaşamına duyarlı,
  • toplumsal sorumluluk bilinciyle hareket edebilen,
  • etik ve estetik değerlere duyarlılık çerçevesinde düzenlenmiş sivil toplum etkinliklerine katılan ve düzenleyen bireyler olarak yetiştirmektir.

Eğitim dili İngilizce olan Yaşar Üniversitesi’nde öğrencilerin kazanacağı bu üstünlük onların eğitimleri süresince uluslararası projelerde dil sorunu yaşamadan yer almalarını, dünyadaki gelişmeleri dil üstünlükleri sayesinde daha kolay takip edebilmelerini ve mezuniyetten sonra iş yaşamına benzerlerinden bir adım önde başlamalarını sağlamaktadır. Üniversitemizde zorunlu ikinci yabancı dil uygulaması da uluslararası standartlara uygun olacak şekilde bölüm ve programların görüşleri alınarak düzenlenmiştir.

Kurumsal kimliği ve duruşu, “Bilim, Birlik, Başarı” sloganı ile özdeşleşmiş bulunan Yaşar Üniversitesi, Kurumsal Temel Dersler başlığı altında; Tasarım Kültürü, Proje Kültürü, Araştırma Kültürü, İnsan Bilimleri, Etik Kültürü, Estetik Kültürü, Sosyal Sorumluluk Projesi derslerini tüm bölümlerde zorunlu hale getirmiş; bu kavramların öğrenciler tarafından benimsenmesini sağlamıştır.

Mezunlarımızın ve mezun adaylarımızın bireysel gelişimlerini arttırmaları, kendileri ve toplum için değer yaratan bireyler olarak gelişmeleri için kurulmuş olan Üniversitemiz Kariyer Merkezinin hedefi; öğrencilerimizin geleceklerini planlamalarında yardımcı olmak, hem öğrencilik yaşamlarında hem de mezuniyet sonrası iş yaşamında kullanabilecekleri bilgi, beceri ve donanımları kazandırabilmek için eğitim etkinlikleri düzenlemek, iş yaşamına geçiş sürecinde, mezun oldukları bölüme uygun sektörlerdeki iş olanaklarını tanıtmak, iş seçiminde ve işe giriş sürecinde gerek duyacakları bilgileri vermek, eğitimine devam eden öğrencilere staj olanakları yaratmak, üniversite içinde ve dışında yarı zamanlı iş olanakları bulmalarına yardımcı olmaktır.

Yaşar Üniversitesi, akademik eğitimde gösterdiği özenli kaliteyi öğrencilerin katılımıyla düzenlenen sosyal organizasyonlarda, spor ve sanat faaliyetlerinde de sürdürmekte ve “bilimin gülümseyen yüzü” olarak İzmir’in sosyal ve kültürel hayatına önemli bir katkı sağlamaktadır.

Yaşar Üniversitesi öğrenim gören 5600 öğrencisi ve her yıl sayısı artan öğretim elemanı kadrosuyla, atılımlarını ve kalitesini artırarak, AB Araştırma ve Uygulama Merkezi aracılığıyla, AB’nin Erasmus Öğrenci Değişim Programlarında Avrupa Üniversiteleri ile en çok öğretim üyesi ve öğrenci değişimi yapan Türk Vakıf Üniversiteleri arasında yer almaktadır.

2012 yılı Yaşar Üniversitesi’nin isminin ve markasının uluslararası platformda tanıtılması ile ilgili faaliyetlerin hız kazandığı, aktif bir yıl olmuştur. 16 farklı ülkeden çok sayıda yabancı öğrenci üniversitemizde eğitim görmektedir. Bunun yanında Malezya, Güney Kore, Amerika Birleşik Devletleri ve Pakistan’dan değişim ve misafir öğrencilerine de ev sahipliği yapılmıştır.

ABD’de bulunan Ferris State Üniversitesi, İngiltere’deki Reading Üniversitesi ve Southampton Üniversitesi başta olmak üzere, birçok üst düzey uluslararası üniversite ile işbirliği ve personel ve öğrenci hareketliliği anlaşması imzalanmıştır.

Erasmus Programı kapsamında Yaşar Üniversitesi’nin 23 Avrupa Birliği üyesi ülkeden 196 üniversite ile farklı alanlarda anlaşması bulunmaktadır.

 

Uluslararası Standartları Zorlayan Kampüs

Selçuk Yaşar Kampüsü, öğrenci başına düşen doğal çevre ve fizik mekan ölçütleri açısından belirlenmiş uluslararası standartların uygulandığı bir akademik mekandır. Fiziksel (bedensel) engelli öğrencilerin dolaşım güçlüğü yaşamamaları için standartlara uygun rampa ve asansör düzenekleri kullanılmıştır.

Kampüsümüz, araçla çevre yolundan doğrudan bağlantı sağlayan düzenleme ile karayoluyla ve kent içi ulaşımda metro hattı kullanılarak rahat ve güvenli bir şekilde ulaşılabilecek noktadadır. Kampüsümüz “Bölge” metro durağının tam karşısında yer almaktadır.

Ayrıca Kampüs’ün açık ve kapalı alanlarında kesinlikle sigara ve tütün ürünleri tüketilmemektedir. Kampüs bu özelliği ile de Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmiştir.

Ayrıca 2010-2011 öğretim yılında Altın Yunus Öğrenci Yurdu, Selçuk Yaşar Kampüsü’ne 300 metre yürüyüş mesafesinde hizmete açılmıştır. Öğrenci Yurdu 8’er katlı 2 bloktan oluşup yaklaşık 400 öğrenciye hizmet vermektedir.

Burslar

Yaşar Üniversitesi; ÖSYM Bursu, Akademik Başarı Bursu ve Yetenek Bursu olmak üzere farklı burs olanaklarıyla öğrencilerin başarılarını desteklemektedir. Yaşar Üniversitesi’nde okuyan her dört öğrenciden biri burslu olarak eğitim görmektedir. Ayrıntılı bilgiye www.yasar.edu.tr sayfasından ulaşılabilir.

Yaşar Üniversitesi

Sosyal yaşam

Yaşar Üniversitesi akademik eğitimin yanında öğrencilerini sosyal anlamda da desteklemektedir. Kampüs içinde gerçekleştirilen klasik müzik konserleri, sergiler, konferans ve panellerin yanısıra aktif olarak çalışan 35’in üzerinde öğrenci topluluğu ile de öğrenciler eğitimlerini sosyal ve kültürel etkinliklerle de destekleme fırsatı bulmaktadır.

http://www.yasar.edu.tr