Yaşar Üniversitesi

Bilim, Birlik, Başarı


Yaşar Üniversitesi, bilim, sanat ve tasarım kültürünü benimseyen, yerel ve küresel anlamda toplumun gelişmesine katkıda bulunan eğitim, araştırma ve hizmet üretme misyonu ile Selçuk Yaşar Spor ve Eğitim Vakfı tarafından 2001 yılında İzmir’de kurulmuştur.

Hedefi; öğrencilerin ihtiyacı olan “farklılığı” yaratacak şekilde, akademik ve mesleki bilgiyle donanımlı, sosyal sorumluluk bilincine sahip, sanatsal duyarlılığı olan bireyler yetiştirebilmek olan Yaşar Üniversitesi’nde, bu amaç doğrultusunda 2 enstitü, 9 fakülte, 1 uygulamalı bilimler yüksekokulu, 2 meslek yüksekokulu ve 1 yabancı diller yüksekokulu bulunmaktadır. Üniversitede 10 doktora programı, 23 yüksek lisans programı, 32 lisans bölümü ve 13 ön lisans programı ile eğitim-öğretim faaliyetlerine devam edilmektedir.

Yaşar Üniversitesi’nde, bilgisayar, cad-cam, ergonomi laboratuvarları, dil laboratuvarı, film, radyo ve fotoğraf stüdyoları, konferans salonları, dans ve müzik stüdyosu, cep sineması, mahkeme salonu, strateji oyunları odası, fitness ve spor salonları, resim, grafik ve seramik atölyeleri ve açık hava amfisi ile geniş bir kampüs alanı içerisinde öğrencilerin ilgilerine göre kullanıma sunulan birçok mekan bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, Yaşar Üniversitesi Öğrenci Yurdu, 8’er katlı 2 bloktan oluşup yaklaşık 400 öğrenciye hizmet vermektedir. Yaşar Üniversitesi Öğrenci Yurdu farklı oda alternatifleri ile öğrencilere, eğitimleri süresince, güvenli, huzurlu, eğlenceli ve rahat bir ortam sunmaktadır.

Sektörün ihtiyaçlarına yönelik açtığı bölümlerle hem İzmir’in hem de Türkiye’nin nabzını tutmayı amaçlayan Yaşar Üniversitesi, tüm bölümlerde eğitim alan öğrencilerine “Kurumsal Temel Dersler” adı altında dersler sunmaktadır. Yaşar Üniversitesi, sunduğu “Tasarım Kültürü”, “Proje Yönetimi”, “Araştırma Yöntembilimi”, “İnsan Bilimleri”, “Etik” ve “Estetik” gibi derslerle, öğrenci ve mezunlarını benzerlerinden farklı kılmaya ve kurumsal kimlik değerlerini öğretim programlarına yansıtmaya çalışmaktadır.

2011 yılında Commission on English Language Program Accreditation (CEA) tarafından akredite edilerek Türkiye’de yabancı dil alanında CEA akreditasyonu alan ilk kurum olma unvanını kazanan Yaşar Üniversitesi, CEA tarafından 2016 yılında tekrar 10 yıl için akredite edilerek anadili İngilizce olmayan öğrencilere nitelikli İngilizce dil eğitimi sunmaktır. Bunun yanı sıra ikinci yabancı dil eğitimi uygulaması ile öğrenciler; Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Rusça, Portekizce, Çince, Japonca ve Yunanca dillerinin eğitimlerini uluslararası standartlara uygun şekilde öğrenebilmektedir.

65 farklı ülkeden 600’den fazla üniversite ile birçok alanda işbirliği ve değişim anlaşması bulunan Yaşar Üniversitesi Avrupa Komisyonu tarafından da geçtiğimi on yılda iki kez ‘Erasmus Başarı Öyküsü’ ödülüne layık görülmüştür. Şu anda Yaşar Üniversitesi’nde 58’den fazla farklı ülkeden 258 öğrenci eğitim almaktadır.

Yaşar Üniversitesi’nde yıl boyunca kampüs içinde ve dışında gerçekleştirilen çok sayıda etkinlik ile öğrenciler, akademik eğitimin yanı sıra sosyal olarak da kendilerini geliştirme fırsatı bulmaktadır. Bu kapsamda çok sayıda konferans, panel, söyleşi, sergi ve konser düzenlenmekte, alanında söz sahibi isimlerin konuşma yaptığı konferansların yanı sıra sektör sorunlarına yönelik sempozyum ve paneller ile yabancı konukların da katıldığı uluslararası organizasyonlara da ev sahipliği yapılmaktadır.

Yaşar Üniversitesi, bünyesinde bulunan Minerva Kuluçka Merkezi 2015 yılından bu yana, kendi öğrenci ve akademisyenleri başta olmak üzere ve tüm yenilikçi girişimcilere destek olmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda iş fikri geliştirme, uygun fon kaynağı bularak projelerin ticarileştirmesine destek olma, girişimcileri yatırımcılarla buluşturma ve ücretsiz ofis ve altyapı hizmeti gibi birçok konuda girişimcilere destek sağlanabilmektedir.

Üniversite, Avrupa Birliği Proje Merkezi ile öğrencilerine ve öğretim üyelerine AB hibe programları ve yeni projelerin hazırlanması konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. Ayrıca bilgilendirme faaliyetleri kapsamında Avrupa Birliği ve Proje Hazırlama alanlarında kurs, eğitim seminerleri ve konferanslar da düzenlemektedir.

Stratejik planın en önemli unsurlarından olan “Ar-Ge, Girişimcilik ve İnovasyon” kavramları çerçevesinde yapılan çalışmalarla, TÜBİTAK tarafından açıklanan Girişimci ve Yenilikçi Üniversite endeksinde bir önceki seneye göre 10 sıra birden yükselen Yaşar Üniversitesi, endekste 29. sırada yer alarak en çok sıçrama yapan iki üniversiteden biri olma başarısını göstermiştir.

Yaşar Üniversitesi, Kariyer Merkezi ile öğrenci ve mezunlarının geleceklerini planlamalarına da yardımcı olmaktadır. Bu doğrultuda merkez, öğrenci ve mezunlarına kariyer gelişimlerine yönelik eğitimler düzenleme, sektörlerdeki iş olanaklarını tanıtma, staj ve iş olanakları oluşturma, üniversite içinde ve dışında yarı veya tam zamanlı iş olanakları bulmalarına yardımcı olma ve benzeri amaçlarla çalışmalarını sürdürmektedir.

Yaşar Üniversitesi, akademik kadrosuyla, yürüttüğü ulusal ve uluslararası programları, öğrencilerine sunduğu olanakları, yüksek standartlarda eğitim verme ve nitelikli öğrenciler yetiştirme hedefleriyle kaliteli eğitim iddiasına devam etmektedir.Yaşar Üniversitesi